Çocuklarda Kafa Travması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Kafa Travması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kafa Travması, yürümeyi henüz yeni öğrenmeye başlamış olan ve yerinde hiç durmadan devamlı hareket eden çocuklar sıklıkla yere düşerek kafalarında ufak tefek sıyrık ya da şişlikler meydana gelmektedir. Ancak bu düşüşler hem anne hem de babaları oldukça endişe duymasına ve korkmasına sebep olmaktadır. Bu tür küçük kafa travmalarında anne ve babalar endişe duyduğu için hemen acillere başvurmaktadır. Fakat başvurulan bu vakaların yaklaşık olarak %95'i hiçbir sorun gözlenmemektedir. Bu endişe sebebi ile çocuk röntgen filmine maruz kaldığı için istenmeden radyasyon almasına da sebep olmaktadır. Çoğunlukla bu tür düşüşlerde çok ciddi problemlere neden olmadan kafada hafif morluklar ve küçük şişlikler ile atlatılabilmektedir. Ancak çocuk kendi boyundan çok yüksek olan bir yerden düşmüş ise oldukça ciddi olan kafa travmaları oluşabilmektedir.

Çocuklarda Kafa Travması Belirtileri Nelerdir?
  • Çocuğunuz düştüğünde kafasını yere çarpma sonrasında nefes alışverişinde zorluklar gözleniyorsa
  • Çocuk havale geçiriyorsa
  • Çocukta kafa travmasına bağlı olarak bilinç kaybı söz konusu ise
  • Çocukta kafa travmasından sonra ağzından, kulağından ya da burnundan şeffaf bir su ya da kan geliyor ise zaman kaybedilmeden acil hemen hastaneye ulaşılmalıdır.
  • Çocuk düştükten sonra durmadan ağlıyor ve huzursuzluğu durumu
  • Eğer çocuk birden fazla kusmuş ise
  • Çocuk düştü ve ilk sersemliği atlattı, fakat uyku hali var ve çocuğu uyandırmak da güçlük çekiliyorsa
  • Kafa travması sonrası çocuk bakışlarını sabitleyemiyor, hatta göz bebeklerinde meydana gelen büyüklük durumu olduğunda
  • Düşmeden sonra çocuk bacaklarını ve kollarını hareket ettiremiyor ya da yürüyemiyorsa
  • Çocukta gittikçe artan bir ağrı söz konusu ise hiç zaman kaybedilmeden doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.
Çocuklarda Kafa Travması Sonrasında Belirtiler Gözlenmedi İse Neler Yapılmalıdır? Kafa travmasından sonra çocukta bu belirtilerden hiçbiri gözlenmemiş ise hemen çocuk sakinleştirilmelidir. Kafasını vurduğu bölgeye buz ya da soğuk kompres uygulayarak şişmesi engellenebilir. Eğer gerekli bir durum olursa, hekime başvurarak bir ağrı kesici verilerek çocuğun dinlenmesi sağlanabilir. Kafa travmasından sonra çocukta ilk saatler her şey normalmiş gibi görülebilir, ancak yine de çocuk 24 saat anne ve baba tarafından evde gözlemi yapılmasında büyük fayda vardır. Çünkü çocukta dikkatinizi çekecek normal dışı bir olay fark ederseniz mutlaka doktoru bilgilendirmelisiniz. Kafa travması yaşamış olan çocuk genellikle uyutulur, fakat anne ve babanın gece uyumadan sürekli çocuğu gözlem altında tutmalıdır ve uykuda meydana gelebilecek herhangi yaşanacak bir olaya fırsat verilmemelidir.

Çocuklarda Kafa Travması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Travması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Travması Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal Travma Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal Travma Belirtileri ve Tedavisi

Akustik Travma Belirtileri ve Tedavisi

Akustik Travma Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Travma Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Travma Belirtileri ve Tedavisi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi