Yumuşak Doku Travması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumuşak Doku Travması Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak doku travması; doku zedelenmesi denilince insanların aklına kemik ya da yumuşak doku zedelenmesi gelir. Yumuşak dokular: deri, deri altı, kas dokuları, kas bağları ve tendonlardır. Dokularda herhangi bir darbe ya da zedelenme sonrası cilt altında yaralanmalar meydana gelebilir. Bununla beraber bu kaslar ve bağ dokuları zarar görebilir.

Deri ve deri altındaki darbeler sonrası oluşan kılcal damar kanamaları deri altında morluklara sebep olur. Bunlarda ödem oluşmasına sebep olur. Bu morluklar zaman içerisinde vücut tarafından emilir ve yok olur. Yüzeysel doku zedelenmeleri genellikle tehlike arz etmez. Herhangi bir tedavi gerekmeden zaman içerisinde kendi kendini onarır. Ama önemli derece doku zedelenmelerin de ise; kas ve bağ yırtığı gibi bunlar önemli durumlardır ve zamanında tedavi edilmediği taktirde kalıcı hasarlar bırakabilir. Yumuşak doku travmasında kanamaları ve şişkinlikleri en aza indirebilmek için ilk müdahale bir torba içerisine konulmuş buzu deriye temas etmeyecek şekilde bölgeye uygulamaktır. Yumuşak doku travması önemli sağlık problemlerine sebep olabilir. Bunun için yumuşak doku travması doktor kontrolünde iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Vakanın şiddetine göreyumuşak doku travması
 • Hafif zedelenmeler: Bazı lifler yırtılmış olabilir. Bölgenin şişmesi ve ağrılar kendini belli eder. Fazla bir fonksiyon ve kuvvet kaybı görünmez.
 • Orta şiddetli zedelenmeler: Birçok lif yırtılmış olabilir. Ağrı ve şişkinliklerle beraber fonksiyon kaybı görülür.
 • Şiddetli zedelenmeler: Yumuşak doku tamamen zedelenmiş ya da hasar görmüştür. Cerrahi müdahale gerekebilir.
Yumuşak doku travması iki tiptir. Bunlar
 • Akut yumuşak doku travması: bu tür travma kendini o bölgede şişme, duyarlılık, uyuşma, renk değişimi gibi kendini belli eder. 1-6 haftadan arası süren travmalardır. Aile ve çevresel faktörler gibi birçok neden ve sebepleri mevcuttur. Yumuşak doku travması kişiden kişiye farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.
 • Kronik yumuşak doku travması: bu tür travmalarda ise sık sık tekrarlama ihtimali olduğundan dolayı hastanın ani hareketlerden kaçınıp dikkatli olması gerekir.
Yumuşak doku travması tedavileri ise
 • Buz uygulaması: İlk üç gün en az 20 dakikalık 2-3 saatte bir olacak aralarla uygulanır.
 • Elastik bandajla kompresyon: Şiş olan dokunu çevresini çapraz saracak şekilde sargı ile sarılarak kompresyon uygulanmasıdır. Çok sıkı sarılmadan kan dolaşımına zarar vermemelidir.
 • Elevasyon: Travmaya uğrayan bölge kol ya da bacakta ise o bölgeyi yukarı doğru kaldırmak ödem oluşmasını engellediği gibi geriletir.
 • Rehabilitasyona çabuk başlama: 24 saatten sonra izometrik ve eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılır. İlerleyen günlerde ise ağrı geçtikten sonra güçlendirme hareketleri yapılır.
 • Dinlenmek: Tedavinin önemli bir parçasıdır. Hafif hareketlerle ağrıyan bölgeyi tembelliğe alıştırmamak gerekir. Ağrısız bir şekilde yürüyene kadar koşu ve zıplama gibi eylemlerden kaçınılmalıdır.
 • Ağrı kesiciler: Gerektiğinde yumuşak doku travmaları için reçetesiz satılan parasetamol veya ibuprofen içerikli ilaçlar ağrıyı dindirir.
 • Sıcak uygulama: Kasların gevşemesini ve kan dolaşımının rahatlamasını sağlar.
Yumuşak doku travması ameliyatı ise

Genellikle ilaç ve diğer tedavi yöntemleri fayda vermediği zaman yumuşak doku travması ameliyatı yapılır.

Yumuşak Doku Travması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Travması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Travması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Travması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Travması Belirtileri ve Tedavisi

Travma Belirtileri ve Tedavisi

Travma Belirtileri ve Tedavisi

Travma Terapisi

Travma Terapisi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi